Çekim Sonrası Albüm Süreci

Dış Çekim Albüm Seçimi

ilk etapta; albüm yatay mı, dikey mi, kare mi olsun bir tercihiniz var mı onu düşününebilirsiniz. Daha sonra renk ve materyal nasıl olsun bu konuda bir tercihiniz var mı değerlendirin. Son yıllarda ahşap modeler  daha çok tercih edilmekte olup, kumaş modeller onu takip etmektedir. Pleksi modeller arada kalırken deri albüm modelleri daha az tercih edilmektedir. 

Kapak tasarımı olarak gördüğüm, genellikle fotoğrafsız modellerin daha çok tercih edildiği ancak kapağı fotoğraflı modellere açık ara bir farkı olmadığıdır. 

 Size yollamış olduğumuz kataloğumuz  içinde albüm modeli adları, kullanılan materyal, ebat gibi bilgiler mevcuttur. Bazı durumlarda bir modeldeki renk hoşunuza giderken, diğer bir modelin tasarımı hoşunuza gidebilir. Bu tip durumlarda fabrika sözlü onay vermekte ancak yazılı olarak onay vermemektedir. Bu sebeple seçtiğiniz modele ait gözüken renk ve tasarımların dışına çıkmadan tercih yapmanızı rica ederiz.

Albüm Fotoğraf Seçimi :

Esaslardan daha çok kullanarak ve gerekirse yedeklerden faydalanarak albüm tasarımı tarafımızdan yapılıyor ve size dijital olarak e-posta ile yollanıyor, onayınızdan sonra photoshopta gerekli düzenelemeler yapılıp size son hal tekrar onay için yollanıyor. Onayınızdan sonra baskıya giderek geldiğinde size bilgi veriliyor.

 Fotoğraf  Klasörleme Sistemimiz :

Dış Çekim Albüm için ; Esas ve yedek klasöründen 25-35 adet fotoğraf kullanıyoruz. Elenen adlı klasörde ise Seçtikleriizden daha çok sayıda fotoğraf vardır.  Tasarımda karışıklık yapmaması adına esas ve yedeklere benzer pozlardır bunlar. Size anı olması için yollanır  ve albümde kullanımı o an için planlanmamıştır.

Dış Çekim Fotoğraflarını Siz Seçmek istereniz :

Tasarımı biz yapacaksak seçimin tamamını size bırakamıyoruz çünkü; her yeni sayfa yeni bir ton, uyum içerir, elimizde 100-150 kadar fotoğraf olmalı ki aynı sayfaya uyumlu fotoğraflar seçebilelim.Dolayısı ile seçtiğiniz 30 poz çok güzel olabilir ancak bunlar sayfada uyumlu durmayabilir. Bu sebeplerle çok beğendiklerinizden 10-15 kadar seçebilir, aynı zamandada kesin olmasın dediklerinizide belirtebilirsiniz.  Bu durumda beğendiklerinizi kesin kullanıyoruz yanlarına  tasarıma yakışacak 10-15 pozuda 100-200 fotoğraf içeren havuzdan biz ekliyoruz, tabi ki olmasın dedikleriniz olursa onların dışındakilerden seçerek yapıyoruz.

Düğün Albüm Photoshop ;

 Size gelen fotoğraflar ham fotoğraflardır yani, detaylı bir renk ışık ayarı  yapılmadığı, rötuş olmadığı ve zorunlu hallerde arkaplanda görünen ışık veya insanların silinmediği fotoğraflardır.

Seçiminizi yaparken renk, ışık, cilteki kusurlar,  kenardan görünün insanlar gibi unsurlara göre karar vermemelisiniz çünkü bu negatif unsurlar seçilen fotoğraflar için tarafımızdan düzeltilecektir. Sizin seçimde  tercih önceliğiniz ; fotoğraftaki duygunuz, vücut diliniz, pozunuz  gibi unsurlar olmalıdır.  

Albüm Kapak Fotoğrafı :

Fotoğraflı bir model seçtiyseniz Albüm kapak fotoğrafını siz seçmelisiniz. Buna karar verirken albüm kapağının tasarım önemlidir. Örnegin kapaktaki boşluk kare ise fotoğraf kare olacaktır. Fotoğraf makinaları 3/2 oranında çekmektedir. Boydan çekilmiş bir fotoğraf seçerseniz bu fotoğraf  kesilerek belden gözükecektir. Bu aşamada bize şu modeli ve ebatı seçtik fotoğrafım nasıl olmalı diye danışabilirsiniz.

Poster Baskı :

Poster fotoğrafını siz seçmelisiniz. Poster ;  fotograf rulosu ile teslim edilen çerçevesiz bir fotoğraftır.  50x75cm  paketimizdeki standart ebat olarak verilir.  Anlaşma sırasında belirterek daha büyük ebat veya Tual  , Fotoblok gibi materyal değişiklikleri talep edebilirsiniz. 

Poster seçiminde doğru duygu, doğallık ve sanatsal bir ışık olması saçınızı en sevdiğiniz açıdan görmekten daha yüksek önemdedir. Bunun sebebi klasikleşmiş değerlerin kalıcı olması modanın değişken olmasıdır. Ayrıca saçınıza o form photoshop işleminde baskı öncesi  verilebilir.

Asılacak yer  önemli konuların başındadır, örnegin, dar bir koridorda olacaksa çok yakın çekilmiş, yani yüz plan bir fotoğraf ortamı sıkıştırabilir. Romantizmin doruğunda bir fotoğraf dinlenme odasından çok yatak odasına yakışabilir. En beğendiğiniz fotoğraf fazla manzara içeriyorsa daha büyük bir baskı ile salonda kullanmak, samimiyet içeriyorsa özel alanlarda kullanmayı düşünmek elemekten önce yapılması daha doğru bir tercih olabilir.

Poster Baskı Seçimi :

Ebat için önerim bakılacak en uzak nokta ve en yakın noktanın baz alınması ve çekimin planıdır. Örneğin en çok 3 metre geri gidebildiğiniz bir yerde yüz plan ve 100×70 cm ortamda fazla baskın olabilir ve her detay gözükür. Aynı şekilde 12 metre uzaktan mesela koridordan gözüken salon duvarıda 50x75cm boy plan küçük kalabilir. Özellikle boydan pozlarda daha büyük 100×70 cm gibi ebatları tavsiye ederim bel planlar yada yüz çekimler için çoğu mekanda 50×70 cm ideal olacaktır.

Materyal için klasik döşenmiş bir yerde çerçeveye imkan tanıdığı için fotoğraf kağıdı avantajdır. Taşınma veya yeri belli degilse ruloda gelmesi korumak için avantajdır. Karşısında büyük camlar yansıma yapıyorsa Foto-blok  tercih edilebilir. Spor veya modern döşenmiş bir ortamda tual daha uyumlu durabilir aynı zamanda Tual yansıma yapmaz. Tual baskıda yakından bakınca fotoğrafa göre detaylarda bozulma yani  bir nevi Tualdaki doku kaynaklı çözünürlük kaybı vardır.  Çok uzak kaldığınız geniş açı plan çekimlerde, yüzünüz  oldukça küçük kalıyorsa tual baskıda yüz ifadeniz  tam anlaşılmayabilir. Örnegin dudaklarınızda bir aralık olup 3-4 m kadar dişleriniz gözüküyorsa bu aralık dudak tonuna doğru kayarak açıklık çok belli olmayabilir.  Bu duruma Gelin-Damat fotoğraflarında yakın plan çalışıldığı için çok sık rastlanmasada geniş açı çekilen bir fotoğrafı Tual baskı yaptırırken çok yakından bakılabilecek  bir yerdemi asılacak buna dikkat etmenizi öneririm. 

Düğün Albüm Ebatları:

Albüm ebatı olarak genellikle panoramik olarak tabir edilen; 30x80cm veya 30x76cm tercih ediliyor, bu belirtilen  ölçüler albüm açıkken en boy santimetreleridir.  Bazı modeller için kare de oldukça şık olabiliyor. Bu modellerde katalogda en boy oranı 1e 2 ye denk gelen  35x70cm gibi ebatlar yazar.  Bu ölçüler açık hal ölçüleri olup kapanınca kare olduğu icin kare olarak geçmektedir.

Albüm Kutusu ve saklanması ;

Değişik modelleri olan kutular, sadece albüm alan ve içinde usb bellek vs konacak yeri olanlar olarak ikiye ayırabiliriz. Albüm Oldukça büyük olup genellikle kapaklı bölmeli kütüphane içlerine sığmaz. Mecburiyetten dik bekletilen albüm sayfalarında kıvrılma olabilir. Yatay olarak bekletilmesi daha doğru olan albüm için 40×80 cm gibi bir alan gerekmektedir. Evinizde bu tip bir alan varsa o alan içinde bir kez daha kutuya koymak üstünde çok ağırlık olmayacaksa gereksiz denebilir. Açıkta veya üzerinde başka albüm ve kitaplarla bekleyecek albümün korunması icin kutulu olması şahsi önerimdir.

Dijital Fotoğrafların saklaması :

Fotoğraflar sitemiz üzerinden yolladığımız link altında 10 sene boyunca saklanır. Saklama hizmeti google tarafından aldığımızdan bir hizmet olup onların verebildiği derece güven içindedir.  Bu sebeple her ihtimale karşı takip eden aylar içinde kendi bilgisayarınıza yedeklemeniz iyi olacaktır. 

Düğün Dış Çekim USB Bellek Ahşap Kutulu :

Ahşap Kutuda adınızın lazerle yazıldığı, icinde yine ahşap tasarımlı usb bellek bulunan set, ek ücretle albüm siparişi öncesi belirtilerek alınabilir. Bu bellek içinde siteden yollanan fotoğraflarınız, albüm tasarımınız ve istemişseniz video klibiniz bulunur. 

Fotoğrafların tasarımı, şekillenmesi konusundaki  sorularınız iletişim formu veya yorum üzerinden sorabilirsiniz. instagram için uguratila.wedding adresinden ulaşabilirsiniz.

https://kontrastpro.com/galeri/size-ozel/

Lütfen şifre istenirse bize ulaşınız…

Kontrast Pro.Foto.